Építési beruházások területeinek műszeres lőszer-felkutatása és lőszer-mentesítése, különböző elveken működő műszerekkel, műszerrendszerekkel, technológiákkal, a megrendelő műszaki igényeinek megfelelő mélységekig.
Esettanulmány: Nestlé Hungária Kft.
2020 márciusában kezdtük meg Bükön a Nestlé Hungária Kft. megbízásából egy 17 hektár nagyságú, volt szántóföldi terület lőszermentesítését. A beruházási iparterület a meglévő gyártóüzem bővítése céljából került kijelölésre.
Fontosnak tartottuk, hogy a terület átvizsgálása és a lőszermentesítés megkezdése előtt hadtörténeti kutatást is végezzünk.
Megbízónk igen körültekintő és alapos volt, amikor a terület lőszermentesítésére megbízást adott. Ezen a környéken nem zajlott jelentősebb harcműveleti tevékenység, ami különösen indokolta volna a terület műszeres átvizsgálását. Az előzetes várakozások ellenére mégis veszélyes világháborús robbanótesteket találtunk.
LŐSZERKUTATÁSUNK EREDMÉNYE KÉT LÉGIBOMBA
Munkánk több különálló mentesítési ütemben zajlott. A raszterekre osztott területen műszeres adatfelvételt végeztünk kézzel és géppel egyaránt. A feltárást magnetikus térkép elkészítésével és annak helyszíni, diagnosztikai elemzésével kezdtük.
A hadtörténeti anyagokban is említett bombavetésből maradt vissza a talajban az a befúródott angol, 500 lb MC, 250 kilogrammos rombolóbomba is, amit 2020. június 25-én precíziós, nagymélységű műszeres vizsgálattal kutattunk fel.
Minden egyes építési beruházás során érdemes alaposnak lenni és a terület átvizsgálását kérni. Magyarország területén még mindig rengeteg fel nem robbant világháborús légibomba lapul a felszín alatt. Nem győzzük eléggé hangsúlyozni a lőszermentesítés szükségességét.
Ha mi nem kutatjuk fel ezt a bombát Bükön, a beruházás ráépült volna robbanószerkezetre, sőt katasztrófa is bekövetkezhetett volna, ha az ejtő lőszer felrobban.